INFRAČERVENÉ SVETLO SA DÁ ROZDELIŤ NA TRI KATEGÓRIE:
- Blízko infračervené (blízko IR) - Najbližšie k viditeľnému svetlu, blízko IR má vlnové dĺžky, ktoré sa pohybujú od 0,7 do 1,3 mikrónov, alebo 700 miliárd na 1 300 miliárd metra.
- Stredne infračervené (stredné IR) - Stredné IR má vlnové dĺžky, ktoré sa pohybujú od 1,3 do 3 mikrónov. Blízko IR a stredné IR sa používajú v rôznych elektronických zariadeniach, vrátane diaľkových ovládačov.
- Termálne infračervené (termálne IR) - Zaberá najväčšiu časť infračerveného spektra, termálne IR má vlnové dĺžky, ktoré sa pohybujú od 3 mikrónov až po viac ako 30 mikrónov.
ŠPECIÁLNA ŠOŠOVKA TERMÁLNEHO ZAMERIAVAČA FOKUSUJE INFRAČERVENÉ SVETLO VYŽAROVANÉ VŠETKÝMI OBJEKTMI V ZORNOM POLI
Zaostrené svetlo je skenované fázovým radom infračervených detektorových prvkov. Detektorové prvky vytvárajú veľmi podrobný teplotný vzor nazývaný termogram. Detektorovému poli trvá len asi jednu tridsatinu sekundy, aby získalo teplotné informácie potrebné na vytvorenie termogramu. Tieto informácie sú získané z niekoľkých tisíc bodov v zornom poli detektorového poľa.
Termogram vytvorený detektorovými prvkami je preložený na elektrické impulzy.
Impulzy sú odoslané do jednotky spracovania signálu, ktorá je obvodovou doskou s dedikovaným čipom, ktorý prekladá informácie z prvkov do údajov pre zobrazenie.
Jednotka spracovania signálu odosiela informácie na displej, kde sa zobrazujú ako rôzne farby v závislosti od intenzity infračerveného žiarenia. Kombinácia všetkých impulzov zo všetkých prvkov vytvára obraz.
Na rozdiel od tradičných nočných videní, ktoré používajú technológiu na vylepšenie obrazu, termálne zobrazovanie je skvelé na detekciu ľudí alebo na prácu v takmer úplnej tme s malým alebo žiadnym okolitým osvetlením (t.j. hviezdy, mesačný svit atď.)